Neděle, 24. Duben 2016

Jak natočit video, aby fungovalo?

Autor: 

Základní otázka: jak udělat to či ono. Otázka, která provází v patřičných obměnách všechno lidské dění. Jak ušít oblečení? Jak postavit dům? Jak uvařit jídlo? Na všechny tyto otázky nelze odpovědět jinak než otázkou: Jaké oblečení? Jaké video? Jaký dům? K čemu by měl ten dům sloužit? Co si od něj slibujete?

CO POTŘEBUJETE NA ZAČÁTKU VĚDĚT?

Jsem praktický člověk, duší obchodník, který umí počítat, marketér, který chce, aby se z lesa ozývalo, jako když do něj volám. Proto všem radím, aby se nejdříve zamysleli nad tím,
 1. jakou informaci (soubor informací) má video doručit,
 2. jakou akci má video vyvolat
 3. a nakonec pro koho video bude?
Je také dobré dopředu vědět, kolik chcete do videa investovat. To vám značně urychlí proces rozhodování, kterou cestou se vydat. Natočit si video vlastními silami nebo najmout odborníky, popřípadě jaké odborníky. Více o tom, kolik stojí video, si přečtete v dalším článku zde.

Ad. 1. Jakou informaci má video doručit?

Chcete ukázat svým zákazníkům, že jste inovativní technologická společnost? Pokud je toto vašim cílem, video asi nebude obsahovat dlouhý rozhovor s vašim CEO. Pravděpodobně budete chtít vystihnout “inovativnost” moderními záběry vašich stojů, laboratoří s občasným vstupem vašich vývojářů a techniků, kteří celému videu dodají pocit autenticity. Nejde jenom o samotnou informaci, jde i o formu. To, co stěží váš CEO doručí za 15 minut řečnění, dokáže pár správných záběrů a dobrá moderní animace udělat za 3 minuty. A řekněme si na rovinu, kdo z vašich zákazníků bude koukat na vaše 15 minutové video?

Ad. 2. Jakou akci má video vyvolat?

Pokud děláte reklamní video pro TV, chcete něco prodat. Lákáte lidi, aby si to vaše zboží nebo službu koupili. Video, které připravujete pro online, samozřejmě nemůže mít menších cílů. Online je obrovský svět obchodu, kde nabízí, prodává a kupuje, a je to svět, kde se rozhoduje i o vašich profitech. Když ukazujete nový produkt nebo když natáčíte testimoniál, je snadné přidat nakonec videa výzvu “nyní v našem e-shopu za akční cenu”. Když představujete společnost nebo se chlubíte vašim týmem expertů, můžete například zákazníky nalákat na to, aby se podívali na vaše produktové novinky nebo navštívili sekci úspěšných case studies na vašich webovkách. Prostě cokoli, co by by vedlo k prodloužení vašeho působení na konkrétního diváka.

Ad. 3. Pro koho bude video určené?

Když už víte, co chcete, musíte ještě zohlednit ty, kteří by video měli vidět a měli na něj reagovat. Krásná sexy moderátorka v velkým výstřihem nebude ta pravá osoba pro video určené ženám. Klidné prostředí s dlouhými procítěnými záběry asi nebude fungovat na mladé kluky okolo 20. Dynamika střihu a kamery, prostředí, hudba, lidé, kteří se videu vyskytují, to a další věci se buď potkávají s cílovkou a výsledek bude fungovat nebo ne, a v tom případě jste vyhodili peníze.
A když to všechno máte, můžete se pustit do příprav, natáčení a postprodukce.
 

KROK ZA KROKEM K VAŠEMU NOVÉMU VIDEU

Vyberu ty hlavní body, které by vás měly nasměrovat správným směrem. Nic z toho nepodceňujte a budete spokojeni.

 1. Už víte, co všechno má ve videu být. Takže teď si napište text, který by měl ve videu zaznít (neuvažuji o videu bez hlasu) a pak text či další informace, které se by se měly ve videu objevit ve formě grafiky. Nakonec se zamyslete nad tím, jaký video obraz by měl doprovodit jednotlivé věty. Není to scénář v pravém slova smyslu, ale svoji práci udělá.
 2. Od toho posledního (konkrétního obrazu) se dostaneme k druhému kroku a tím je obhlídka lokací, na kterých budete chtít natáčet. Pokud si nejste jistí, doporučuji vám pořídit si pracovní verze jednotlivých závěrů. Pozor, foto na mobilu nestačí, video zabírá menší část snímaného prostoru, proto si pořiďte video záznamy.
 3. Příprava technologií je významná část natáčení. Je důležité, na co budete točit, tedy jaký obraz z toho dostanete. Zamyslete se nad tím, zda budete potřebovat světlo, a jakým způsobem dostanete do videa hlas. Co nemáte, můžete si půjčit. Zamyslete se i nad tím, zda natočíte mluvící osobu nebo si v rámci postprodukce dotočíte tzv. voice over (hlasový komentář).
 4. Mějte vše 3 krát zkontrolované, buďte si 100% jistí, že všichni, kdo jakýmkoli způsobem vstupují do natáčení, s tím počítají a jsou připravení (přístup na všechny lokace, doprava, herci, vizážistka apod.). Pečlivě zkontrolujte všechnu techniku, připravte si dostatek paměťových karet i dostatek baterií. Vše, opravdu vše, co se bude v rámci natáčení dít, mějte vytištěné v jedné složce. Vším myslím, nejenom scénář, ale i telefonní čísla na celý tým, seznam všech věcí, které berete na natáčení, poznámky k jednotlivým lokacím, nápady na to, co byste případně mohli natočit navíc, když už tam budete.
 5. Nezapomeňte na peníze. Mějte u sebe dost peněz pro všechny případy. Nikdy nevíte, co se může stát a co budete muset nečekaně zaplatit (ne všude se dá platit kartou).
 6. V den D natáčejte, natáčejte a když všechno natočíte, ještě jednou zamyslete, jestli nemůžete natočit ještě něco dalšího. Mějte kameru připravenou a buďte připraveni vždy rychle zmáčknout record.
 7. Než se se všemi rozloučíte, nechte si ode všech, které máte natočené v obraze, podepsat dokument, kterým vám dávají práva na užívání výsledného díla.
 8. Nakonec projděte všechen materiál (nic nemažte) a podle původního plánu si to poskládejte. Doplňte to o voice over a grafiku a hurá, máte své video.
 
Toto není standardní postup tvorby profesionálních videí, ale pokud se vám v tuto chvíli nedostává peněz na externí tým, který by vám s vaším videm pomohl, a pokud s tvorbou videí nemáte velkou zkušenost, pak výše uvedené body vám pomohou minimalizovat chyby a dostat z vašeho snažení maximum. Od profesionálního týmu samozřejmě musíte očekávat trochu jiný postup a jiný výsledek. Postup práce je v tomto případě více diktován scénářem a umem jednotlivých lidí, kteří vidí dopředu a opírají se o léta zkušeností a své tvůrčí schopnosti.
 
Hodně štěstí a hezký pocit z vašeho nového videa.
 

Štítky: